Kaimo verslas – Kalėdų medelių plantacijų veisimas

posted in: Kita | 0

Pusantro šimtmečio Lietuvoje Šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams puošiama eglutė. Ši tradicija puoselėjama ir įvairiose pasaulio šalyse – puošiami specialiai šiai šventei plantacijose išauginti įvairių rūšių ir formų eglių, pušų, kėnių, pocūgių medeliai arba jų šakos.

Paskutiniu metu į Lietuvą plūsta Azijos šalyse pagamintos abejotinos kokybės ir išvaizdos dirbtinės eglutės, jokiu būdu neprilygstančios užaugintoms. Pastarosios patalpoje skleidžia natūralų miško kvapą, žymiai išvaizdesnės. Didžiausia dalis Lietuvoje šventėms parduodamų natūralių medelių kertama miške – natūraliai išaugusios iš sėklų arba dirbtinai įveistos atkuriant mišką eglutės. Vaikydamiesi lengvų pajamų nesąžiningi miškininkai, miško savininkai iškerta pačius geriausius, perspektyviausius medelius, tuo padarydami žalą miškui – jame lieka augti nekokybiškos, išsikerojusios, daugiaviršūnės ir skurstančios eglutės.

Kas kita, kai šventėms įvairių spygliuočių rūšių medeliai auginami Miškų urėdijų medelynuose, privačiose Kalėdų medelių auginimo plantacijose. Čia išauginti medeliai būna gražūs ir paklausūs rinkoje.

Europoje didžiausią patyrimą turintys ir daugiausiai išauginantys žaliaskarių medelių ir dekoratyvinių šakų yra Danijos ūkininkai ir miško savininkai. Didžiuliai kiekiai Kalėdų medelių ir šakų keliauja į įvairias šalis. Taip kasmet augintojai gauna nemažas pajamas, papildo šalies biudžetą, mažina bedarbystę.

Jau keli metai šio naujo ir perspektyvaus verslo ėmėsi ir Lietuvos ūkininkai, miško savininkai. Įvairiuose regionuose įveistos ir naujai veisiamos paprastųjų, dygiųjų (sidabrinių) eglių, kaukazinių kėnių (Pajūrio regione) plantacijos. Perspektyviausiai būtų mūsų klimato sąlygose auginti su ilgai išsilaikančiais spygliais, gerai ištveriančius ilgalaikes ir tolimas keliones, išlaikančias gražią išvaizdą balzaminių, europinių, pilkųjų, sibirinių, Vičo kėnių, Duglaso pocūgių medelius. Be minėtų rūšių būtų galima auginti paprastųjų, baltųjų, dygiųjų, Engelmano, serbinių, sitkinių eglių medelius. Visų minėtų rūšių ir baltųjų eglių ,,Conica“ (kūginės formos) mažus medelius vertėtų auginti ir parduoti su uždara šaknų sistema – vazonuose. Kalėdinių medelių plantacijose dalis augalų dėl mechaninio, grybinių ligų, kenkėjų ar šalnų pažeidimo būna kreivi arba išauga po kelias viršūnes, tampa neišvaizdūs, todėl vėliau nuo jų karpomos ir parduodamos dekoratyvinės šakos.

Kalėdų medelius auginti kelis kartus pelningiau, negu auginti mišką, žinoma jeigu viskas gerai pasiseka. Imantis šio verslo labai svarbu numatomos įveisti plantacijos geografinė padėtis, klimato ir dirvožemio sąlygos, turimos žemės plotas, finansiniai resursai ir įvairūs kiti faktoriai.

1 ha plantacijos įveisimui, priklausomai nuo tarpueilių pločio, reikalinga apie 8 – 10 tūkst. vnt. trimečių – keturmečių sodinukų. Jų šiuo metu miškų urėdijų medelynai arba privatūs augintojai dažniausiai užaugina savo poreikiams tenkinti. Dalis Kalėdų medelių plantacijoms veisti reikalingų sodmenų įsivežama iš užsienio.

Labiausiai perkami 1,5 m aukščio Kalėdų medeliai, kuriems išauginti prireikia apie 10 metų.

Šis verslas, kaip ir dauguma kitų žemės ūkyje, gali būti rizikingas dėl įvairių priežasčių: gamtinės stichijos, kenkėjų ir ligų, gaisrų ir kt. Gausiems išaugintų medelių kiekiams Lietuvos rinka ribota (maža). Reikalinga rinkų paieška Rytuose.

Imantis šio verslo reikalinga turėti specialių žinių, sudaryti verslo planą, nuolat konsultuotis su specialistais – miškininkais.

Mačių medelyno informacija