Auginti kalėdines eglaites pelninga

posted in: Kita | 0

Kauno rajono ūkininkai Audronė ir Eduardas Mačiai jau aštuoniolikti metai augina kalėdines eglaites. Nors dalis gyventojų šventėms puošia dirbtines eglaites, taip pat populiaru kalėdinius medelius pirkti vazonuose, tačiau tendencija pirkti kirstus medelius išlieka.

Mačių dekoratyvinių augalų medelynas prie Garliavos, Kauno rajone, užima 4,5 hektarų plotą. Viena iš svarbiausių medelyno veiklos sričių yra kalėdinių medelių auginimas; kiti dekoratyviniai medžiai bei krūmai skirti sodybų ir kitų teritorijų želdinimui.

Kalėdų medeliai – tai ne vien tik paprastosios eglutės. Medelyne auginamos ir serbinės, baltosios, dygiosios (sidabrinės) eglės, balzaminiai kėniai, paprastosios ir kalninės pušys. Šie medeliai ilgai nemeta spyglių, išlaiko natūralią spalvą ir kvapą. Visų minėtų rūšių ir baltųjų eglių Conica (kūginės formos) mažu medelius Mačiai augina ir parduoda vazonuose. Tokiais medeliais savo namus, įstaigas ir organizacijas galima puošti likus mėnesiui iki Šv. Kalėdų, ir anksčiau.

„Pirkėjas gali išsirinkti išaugintus vazonuose įvairius spygliuočius augalus, kuriuos pavasarį galima su vazonais išnešti į lauką ir papuošti balkoną bei terasą arba pasodinti kieme, gražinant aplinką. Tokiu būdu augalas neišmetamas augalas, eglutė nenukertama, o dar ir papuošiama sodyba. Tai praktiškų žmonių pasirinkimas”, – sako kalėdinių medelių augintojai.

Nuo eglutės daigo iki jos pardavimo praeina daug laiko. Mažiausią eglutę – iki 1 metro – galima parduoti mažiausiai po 8 metų. Labiausiai perkami 1,5 m aukščio kalėdiniai medeliai, kuriems išauginti prireikia apie 10-12 metų. „Pastaruoju metu į Lietuvą plūsta Azijos šalyse pagamintos abejotinos kokybės ir išvaizdos dirbtinės eglutės, jokiu būdu neprilygstančios užaugintoms. Pastarosios patalpoje skleidžia natūralų miško kvapą, žymiai išvaizdesnės”, – pastebi dendrologas E. Mačys. Jis priduria, kad labai populiaru kalėdinius medelius pirkti vazonuose, tačiau tendencija pirkti kirstus medelius vis dar išlieka.

Šiuo metu Mačių medelyne kirstų medelių parduodama 20-30 proc. mažiau negu išaugintų konteineriuose. Taip pat prekiaujama spygliuočių šakomis, skirtomis puošimui ir kompozicijoms. Šakų pasirinkimas didelis, šakos kerpamos nuo 5-10 metrų specialiai užaugintų medžių.

Anot augintojų, kalėdinio medelio iš žiemos šalčio negalima iš karto nešti į šiltą patalpą, kad jis nepatirtų šoko. Spygliuotį reikia pamažu pratinti prie naujos aplinkos: iš pradžių įnešti į vėsoką šviesią 0-5 0C temperatūros patalpą, vėliau pernešti į 10-15 0C šilumos patalpą, o tik vėliau į šiltesnį kambarį.

Norint šventinį vazone augantį medelį išsaugoti ir pasodinti pavasarį savo sode, reikia stengtis jo neišnešti iš šilto kambario iškart į didelį šaltį. Jeigu augalai laikomi vieną savaitę šiltoje aplinkoje, jie dar nespėja nubusti. Tačiau palaikius augalus šiltame kambaryje apie 2-3 savaites, augalai sureaguoja, ima leisti ūgelius. Tokius „pabudusius” medelius į šaltą aplinką reikia pernešti palaipsniui – iš pradžių palaikyti apie 0/+5 0C šilumoje, o vėliau pernešti į dar vėsesnę patalpą ir laikyti pastoviai per žiemą vėsiai, nuo 0 iki -5 0C, šviesioje patalpoje, rūsyje arba garaže ir tik praėjus didesniems šalčiams, kovo mėnesį, išneškite į lauką, geriausia apsiniaukusią dieną. Išėjus pašalui, galima pasodinti tiesiai į dirvą. Kad aktyvi pavasario saulė nenudegintų naujai pasodintų augalų, rekomenduojama pridengti agroplėvele ar eglių šakomis.

Pasak Mačių, kalėdinius medelius auginti daug pelningiau, negu auginti mišką, žinoma, jeigu viskas gerai pasiseka. Imantis šio verslo labai svarbu numatomos įveisti plantacijos geografinė padėtis, klimato ir dirvožemio sąlygos, turimos žemės plotas, finansiniai ištekliai. Be to, reikia turėti specialių žinių, sudaryti verslo planą, nuolat konsultuotis su miškininkais.

Šis verslas, kaip ir dauguma kitų žemės ūkyje, gali būti rizikingas dėl įvairių priežasčių: gamtinės stichijos, kenkėjų ir ligų, gaisrų ir kt. Gausiems išaugintų medelių kiekiams Lietuvos rinka maža.

Šaltinis: manoukis.lt  publikuota: 2010-12-14 (straipsnio nuotraukos priklauso: UAB Mačių medelynas)